Hřebčín - Chladnokrevné a telokrevné plemena koní Shagya Arab, Norik

SHAGYA ARAB VŠESTRANNÝ KŮŇ S VELKOU VYTRVALOSTÍ A ODOLNOSTÍ

HISTORIE CHOVU SHAGYA ARABŮ

Shagya arab je původní kmen arabského koně, který od r. 1987 je již uznané speciální čistokrevné plemeno. Dříve byl označován jako čistokrevný arabský kůň, anebo jako orientální polokrevník. Systematická plemenitba sahá hluboko do minulosti, toto rodokmenové plemeno je pouze o 23 let mladší než anglický plnokrevník. Chovem arabských koní se zabývaly především rakouskouherské hřebčíny Bábolná a Radovec. Mezi chovanými kmeny arabských koní však jeden nápadně vynikal, byl to kmen Shagya. Linii Shagya založil arabský hřebec Shagya narozený r.1830 v Sýrii, který byl od beduínů zakoupen pro hřebčín Bábolna.

shagya_08

Stádo Shagya arabských valachů

 

ČLENSTVÍ VE SVAZU CHOVATELŮ SHAGYA ARABA V ČR

V plemenitbě byl kladen obzvláště velký důraz na původ koně, kvalitu a rozvíjení žádoucích vlastností a podobnost rodičů a potomstva. Cílem plemenitby byl kůň pro potřeby důstojnického sboru rakousko-uherské armády. V současnosti chovatele Shagya-araba sdružuje Svaz chovatelů Shagya-araba v ČR, který byl založen v r. 1993 a již od r.1994 je právoplatným členem mezinárodní organizace ISG (Internationale Shagya-araber gesellschaft). Svaz je rovněž uznaným chovatelským sdružením (dle plemenářského zákona), tzn. že zajišťuje toto plemeno vůči státu (Mze) a současně i za něj zodpovídá. Stav v ČR v r. 2000 byl 200 koní. V ČR je Shagya arab chován na podkladě 13 rodin a chov ovlivňuje 11 linií hřebců. Shagya arab v rodokmenu ve 4. generaci ze 16 předků nesmí mít více než 9 arabských plnokrevníků (ostatní musí směřovat k příslušným rodinám).

 

shagya_vyzeh

 

CHRAKTERISTIKA PLEMENE SHAGYA ARABA

Shagya-arab se má svým zevnějškem znatelně lišit od arabského plnokrevníka ve velikosti, typu i rámci. Shagya má být pohledný avšak většího rámce, vyvážený s výrazem ušlechtilosti, s dobře tvarovaným krkem, nápadnou horní linií, dlouhou zádí a vysoko neseným ocasem. Končetiny mají být kostnaté v kloubech suché. Velký význam je kladen na prostornou, elastickou a korektní mechaniku pohybu v kroku, klusu i ve cvalu. Toto plemeno se vyznačuje tvrdostí, odolností a vytrvalostí. Je to všestranné rodokmenové plemeno. Klisny jsou zařazovány do HPK s min. KVH 152 cm a obvod holeně 18,5 cm; hřebci do HPK od 154 cm a obvod holeně 20 cm.
V dnešní době je Shagya-arab využíván ve všech disciplínách jezdeckého sportu, ve vozatajství, ale nejvíce ve vytrvalostním ježdění – endurance. Dokládá to stále se zvyšující se počet Shagya arabů v žebříčku nejlepších koní této disciplíny v naší republice i ve světě. Například MS ve vytrvalosti při světových jezdeckých hrách v Cáchách (2006) vyhrál francouzský Shagya arab, narozený v Bábolně (Maďarsko).

 

shagya-arab-darina shagya-arab-samba
Darina CZ-Sh-A-76 Samba Cz-Sh-A-116
 shagya-arab-sara  shagya-arab-dela
 Sára CZ-Sh-A-77  Dela CZ-Sh-A-154
 shagya-arab-draha  shagya-arab-split
Draha CZ-Sh-A-81 Shagya-arab hřebec Split K1/22/Sh
 shagya-arab-kazi  shagya-arab-kesi
Kazi CZ-Sh-A-252 Kesi CZ-Sh-A-295
 shagya-arab-samota  shagya-arab-sazka
Samota CZ-Sh-A-311 Sazka CZ-Sh-A-297
 shagya-arab-skala  shagya-arab-snezka
Skála CZ-Sh-A-374 Sněžka CZ-Sh-A-343

 

Kategorie: Shagya arab, Shagya arabský kůň, Shagya arabské plemeno